بانك اطلاعات اقتصاد محيط زيست ايران

این مقاله هم از پایان‌نامه یکی از بچه‌های هم‌دوره ما، آقای حق‌دوست، تهیه شده و در نشریه «اقتصاد محیط زیست و انرژی» دانشکده خودمان چاپ شده. برای احسان عزیز آرزوی موفقیت دارم.


دکتر حمید ناظمان

دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

احسان حق‌دوست

دانش‌آموخته کارشناسی ارشد اقتصاد محیط زیست دانشگاه علامه طباطبایی


چکیده

آمارهای کشور، حاکی از رشد مصرف بنزین در بخش حمل و نقل کشور بوده و در سال‌های اخیر بنزین مصرفی به طور قابل ملاحظه‌ای بیش از ظرفیت پالایش داخلی شده است و لذا هزینه واردات بنزین سهم نسبتاً مهمی از بودجه دولت را به خود اختصاص می‌دهد. افزایش جمعیت شهری، اقبال عمومی استفاده از خودروهای شخصی و عرضه بنزین به قیمت یارانه‌ای از عوامل تعیین‌کننده این پدیده هستند. علاوه بر تحمیل هزینه‌های فزاینده به اقتصاد کشور، با ایجاد آلودگی بیش از حد هوا در مناطق شهری لطمات جبران‌ناپذیری نیز بر سلامت شهروندان وارد می‌کنند. در این پژوهش سعی بر آن است که با استفاده از روش‌های پیشرفته اقتصادسنجی، مصرف بلندمدت بنزین در بخش حمل و نقل برآورد گردیده و آن گاه با توجه به اهمیت موضوع، امکان استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته تر در حمل و نقل شهری مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه به طور خاص کاربرد خودروهای دوسوخته برقی-بنزینی که در کشورهای پیشرفته صنعتی مورد توجه بوده مورد بررسی قرار می‌گیرد. نتایج بدست‌آمده از پژوهش حاکی از آن است که استفاده از این نوع خودروها در حمل و نقل شهری از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر بوده و می‌تواند دارای منافع قابل ملاحظه‌ای به صورت محدود شدن مصرف بنزین و کاهش آلودگی هوا باشد.

متن مقاله را در اینجا بخوانید!


+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم دی 1392ساعت 14:54  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

با سلام

مقاله زیر محصول پروژه‌ای است که به همراه جناب آقای حمید فراهانی برای سازمان محیط زیست انجام دادم. این مقاله در همايش طرح ملي ارزش اقتصادی منابع ارائه شد.

چکیده

در اين مقاله بخش‌های اصلی گزارش «برنامه توانمندسازی براي اقتصاد محيط زيست» ارائه شده است. بر اساس ماده 59 قانون برنامه چهارم توسعه كشور، برای اجرای اين ماده، توانمندسازی لازم پيش‌بينی شده است. در اين مقاله، ضمن بررسی وضعيت آموزش رشته اقتصاد محيط زيست در چند كشور، بازار كار اقتصاد محيط زيست در چند كشور خارجی، ظرفيت‌های سيستمي نيازهای قانونی و عملی كشور به اقتصاد محيط زيست، چارچوب مفهومی براي بررسی توانمندی اقتصاد محيط زيست، تحليل دست‌اندركاران اقتصاد محيط زيست، بررسی وضعيت رشته اقتصاد محيط زيست در دانشگاه‌ها، بررسی وضعيت اقتصاد محيط زيست در تعدادی از دستگاه‌های دولتي، بررسی وضعيت اقتصاد محيط زيست در مهندسين مشاور، نتايج حاصل بنحو خلاصه ارائه شده است. سپس بر اساس يافته‌ها، برنامه اجرايی توان‌افزايی براي اقتصاد محيط زيست در قالب چشم‌انداز، اهداف كلی، راهبردها و اقدامات لازم در هر بعد از ابعاد توانمندی مطرح شده است.


مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم مرداد 1392ساعت 4:38  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 داشتم برگزیدگان جشنواره بین‌المللی فارابی را جستجو می‌کردم. وقتی برگزیده اول بخش جوان گروه علوم اقتصادی را دیدم، ذوق‌زده شدم. حیفم آمد که خبر آن را در وبلاگ نگذارم. واقعاً خیلی جای خوشحالی دارد. تبریک به خانم دکتر مدنی و تبریک به اقتصاد محیط زیست! 

  • نام: دکتر شیما مدنی
  • عنوان اثر: برآورد ارزش کل اقتصادی اکوسیستم آبسنگ مرجانی خلیج فارس
  • رتبه: اولین برگزیده اول بخش جوان گروه علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری
  • امتیاز: ۱۶۰

آدرس خبر:

http://www.farabiaward.ir/fa/module/winner/291/

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان 1390ساعت 9:49  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

دکتر محمد قربانی

دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد

دکتر علی دریجانی

استادیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

دکتر علیرضا کوچکی

استاد دانشگاه فردوسی مشهد

مرضیه مطلبی

کارشناس ارشد دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده

انتشار گازهای گلخانه‌ای از منابع مختلف و به‌ویژه از بخش کشاورزی یکی از عواملی اصلی آلودگی‌های زیست‌محیطی و منبع تغییرات عمده در آب و هوا و تنوع زیستی محسوب می‌شود. در این مطالعه با استفاده از اطلاعات سال 1385 مربوط به 85 گاوداری شیری شهرستان مشهد، که به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شده‌اند، هزینه‌های زیست‌محیطی انتشار گازهای گلخانه‌ای این واحدها با استفاده از الگوی مرز تصادفی فاصله ستانده استخراج شده است.

بر اساس نتایج، هزینه‌های زیست‌محیطی انتشار سالانه گازهای گلخانه‌ای گاوداری‌های شیری مشهد و کشور به ترتیب 10/68 و 67910/3 میلیارد ریال است. یافته‌های این مطالعه می‌تواند زمینه‌ای برای مسؤولان اقتصادی ایجاد نماید تا با شناخت صحیح‌تر هزینه‌های زیست‌محیطی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی نمایند که از مهمترین آنها گرفتن مالیات زیست‌محیطی از واحدهای آلاینده و ایجاد سازوکارهای مناسب برای کاهش انتشار آلاینده‌ها به جو از طریق مدیریت مشارکتی و ترسیب کربن است.


متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390ساعت 22:22  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

ابوالقاسم توحيدي‌نيا

كارشناس ارشد علوم اقتصادي


چکیده

مكتب اصالت فايده كه به زعم اكثر اقتصاددانان يكي از اساسي‌ترين پايه‌هاي علم اقتصاد متعارف را تشكيل مي‌دهد و معيار كارآيي پارتو كه مبناي بسياري از تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي است، مشكلات زيست‌محيطي متعددي را ايجاد كرده است كه از آن جمله مي‌توان به ايجاد اثرات خارجي منفي زيست‌محيطي، توسعه ناپايدار و تضييع حقوق و ارزش‌هاي انساني اشاره كرد. بنابراين مي‌توان آن را از مهم‌ترين عوامل ايجاد اثرات خارجي منفي زيست‌محيطي به حساب آورد. با توجه به اينكه راهكارهاي اقتصادي رايج كه به منظور جلوگيري از ايجاد لطمات زيست‌محيطي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، براي مبارزه با نابودي منابع طبيعي و تخريب محيط زيست به تنهايي كافي نيستند؛ اجراي مباني ارزشي نظام اقتصادي اسلام در جامعه مي‌تواند با كاهش اثرات خارجي منفي زيست‌محيطي و تحقق توسعه پايدار و استيفاي حقوق انساني بستر مناسبي را براي محافظت از منابع طبيعي و محيط زيست فراهم كند.


متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390ساعت 1:10  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

دکتر مصطفی عمادزاده

استاد دانشگاه اصفهان

ایمان باستانی‌فر

کارشناس ارشد اقتصاد

سعید ابراهیمی

عضو هيات علمی دانشگاه شيخ بهايي


چکیده:

تصمیم‌گیري در هر جامعه، در برگیرنده‌ي هزینه‌ها و منافعی است که دامنه‌ي آن نه تنها در ابعاد منطقه‌اي، بلکه در ابعاد ملی و بین‌المللی نیز گسترده است. یکی از ابزارهاي مهم تصمیم‌گیري درخصوص نحوه‌ي انتخاب طرحها و پروژه‌ها، به کارگیري روشهاي ارزیابی اقتصادي و تحلیل میزان هزینه- فایده‌ي آن طرح‌ها است. در این راستا و در جهت گسترش و افزایش ظرفیت‌ تولیدي کشور در سطوح مختلف منطقه‌اي و انتخاب طرحهاي مناسب، به الگوهاي مناسب و جامعی براي ارزیابی اقتصادي و فنی نیاز است که نه تنها ابعاد خرد ناشی از رشد و توسعه‌ي کمی، بلکه تأثیرات اجتماعی، محیط زیستی و فرامنطقه‌اي ناشی از آن را تبیین نماید. اما در عمل، با فقدان الگوها و مدل‌هاي تحلیلی تلفیق‌کننده‌ي هزینه‌‎ها و منافع اقتصادي یک طرح، در کنار هزینه‌ها و منافع محیط زیستی و اجتماعی آن مواجه هستیم. براین اساس، این مقاله، ضمن معرفی روش‌هاي متداول در ارزیابی اقتصادي، فنی و محیط زیستی طرح‌ها، یک مدل ترکیبی از هزینه‌ها و منافع اقتصادي و محیط زیستی همراه با نمونه‌اي موردي در ارزیابی طرحها را نشان می‌دهد. روش تحقیق از منظر هدف کاربردي و از نظر روش جمع‌آوري اطلاعات در بخش مبانی نظري، از نوع توصیفی – کتابخانه‌اي و در بخش مطالعه‌ي موردي، از نوع پیمایشی است. نتایج نشان داد که احتساب ارزش اقتصادي هزینه‌ها و منافع محیط زیستی، تصمیم‌گیري را در انتخاب گزینه‌هاي متصور تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم شهریور 1390ساعت 12:10  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

حامد رفیعی

گروه اقتصاد کشاورزي، پردیس کشاورزي و منابع طبیعی، دانشگاه تهران

حمید امیرنژاد

گروه اقتصاد کشاورزي، دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبیعی ساري

چکیده

در پژوهش حاضر، نقش آموزش در افزایش تمایل افراد به حفاظت از محیط زیست بررسی شده است. جهت بررسی تمایل افراد به حفاظت از دریاي خزر، تعداد 400 پرسشنامه به روش نمونه‌گیري تصادفی از میان ساکنین استان مازندران، جمع‌آوري و بروشورهاي آموزشی در مورد اکوسیستم دریاي خزر و اهمیت آن در حفظ حیات بشر تهیه گردید. به 200 نفر از افراد این بروشورها ارائه نگردید و به 200 نفر دیگر ارائه شد. همچنین، در گروه دوم تعداد 5 بروشور حاوي اطلاعات زیستی در نظر گرفته شد. سپس به روش ارزش‌گذاري مشروط و برآورد تابع رگرسیونی لوجیت اطلاعات تجزیه و تحلیل شد. نتایج نشان داد که میان دو گروه تفکیک شده، تفاوت معناداري در تمایل به پرداخت جهت حفاظت از محیط زیست دریاي خزر وجود داشته است. برآورد تابع لوجیت نشان داد که آموزش در گروه دوم اثر معناداري بر تمایل پرداخت افراد جهت حفاظت از این اکوسیستم دارد، بطوري که با افزایش هر بروشور حاوي اطلاعات جدید، احتمال افزایش تمایل پرداخت 0/104 واحد افزوده می‌شود. در این مطالعه اثر عوامل دیگر نظیر درآمد افراد، سطح تحصیلات، تعداد افراد خانوار، سن افراد و دفعات بازدید نیز بررسی شد، که به ترتیب متغیر آموزش و درآمد بیشترین اثر را بر افزایش تمایل افراد داشته است. در گروه اول نیز که آموزشی ارائه نشد، متغیر درآمد بیشترین اثر را داشته است. تمایل به پرداخت ماهیانه هر فرد جهت حفاظت از این اکوسیستم، در گروه اول و دوم به ترتیب 8662/3 و 5370/8 ریال و تمایل پرداخت سالانه هر خانواده در گروه اول و دوم به‌ترتیب 205594/2 و 3154479/4 ریال برآورد شد. با توجه به نتایج این پژوهش، افزایش اطلاعات افراد در مورد اهمیت دریاي خزر، منجر به افزایش قابل توجه تمایل پرداخت جهت حفاظت از این اکوسیستم خواهد شد.

متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم شهریور 1390ساعت 23:55  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

نیلوفر مرادحاصل
مدرس دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات
امیرحسین مزینی
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

چکیده

فرایند توسعه اقتصادی کشورها طی دهه‌های اخیر به گونه‌ای بوده که چالش‌های زیست‌محیطی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیاست‌گذاران تبدیل شده است. مواجهه با این موضوع در گام اول مستلزم شناسایی منابع عمده ایجاد آلودگی است. این موضوع با تأکید بر نقش دولت (در مقایسه با بخش خصوصی) موضوع تحقیق حاضر می‌باشد. چرا که اصولاً بنگاه‌های اقتصادی دولتی نیز می‌تواند به موازات بخش خصوصی به عنوان یک منبع ایجاد آلودگی شناخته شود. این وضعیت در اغلب کشورهای کمتر توسعه‌یافته و در حال توسعه، که دولت‌ها حجم قابل توجهی از تصدی‌گری فعالیت‌های اقتصادی را در اختیار دارند، مشاهده می‌شود. این بحث از این حیث قابل تامل می‌باشد که دولت‌ها از یک سو، منشأ ایجاد آلودگی می‌باشند و از سوی دیگر بنا به وظایف حاکمیتی خود مسئولیت حفاظت از محیط‌ زیست را بر عهده دارند. مطالعه حاضر حکایت از آن دارد که ایران نیز از این مقوله مستثنی نیست. چرا که سهم بالای دولت در اقتصاد کشور، جدای از تبعات نامطلوب اقتصادی، چالش‌های زیست‌محیطی قابل توجهی را ایجاد نموده است. در مقاله حاضر پس از بیان وضعیت آلاینده‌ها در ایران، با توجه به جریان تولید و انتشار آلودگی طی سال‌های اخیر به بررسی سهم نسبی بنگاه‌های دولتی در تولید آلودگی پرداخته شده است. نتایج حکایت از آن دارد که سهم دولت در تولید آلودگی بسیار قابل توجه است. این نتیجه با بررسی عملکرد بخش‌های مختلف اقتصادی شامل: صنعت، کشاورزی، تجاری و عمومی، حمل و نقل و نیروگاه‌ها در قالب رویکرد توصیفی و نیز بررسی ارتباط میان حجم آلودگی و تشکیل سرمایه در بخش خصوصی و دولتی با کمک روش‌های اقتصادسنجی، به دست آمده است. در ادامه مقاله ضمن پرداختن به تجربه سایر کشورها، استدلال شده است دولت ایران که در شرایط حاضر متولی سیاست‌گذاری و حفاظت از محیط زیست می‌باشد (و خود نقش قابل توجهی در تولید آلودگی نیز دارد) زمانی خواهد توانست در راستای ایفای نقش خود در فرآیند توسعه پایدار گام بردارد که ابتدا به اصلاح و مهندسی مجدد ساختار اقتصادی و جایگاه خود بپردازد.

متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم شهریور 1390ساعت 22:43  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

عطيه اکرامي 

کارشناس ارشد اقتصاد محيط زيست، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، عضو باشگاه پژوهشگران جوان

مهدي صادقي

دانشيار دانشكده امورعلوم اقتصادي، وزارت امور اقتصادی و دارايی

چكيده
در بخش توليد برق، محدوديت منابع سرمايه گذاري و محيط زیست از جمله مسائل مهمي اند كه اين فرايند را تحت تأثير قرار مي دهند. حداقل كردن هزينه و آثار مخرب محيط زيست همواره مورد توجه متخصصان بوده و خواهد بود. جدي بودن مسئله حفاظت از محيط زيست و همچنين امنيت انرژي الكتريسيته موجب شده كه فرايند توليد برق توسط نيروگاه هاي زمين گرمائي مورد تأكيد قرار گيرد. بديهي است منابع لازم براي سرمايه گذاري در كشور ما مسائل زيست محيطي را تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهد. حال سؤال اساسي اين است كه آيا امكان جايگزيني نيروگاه‌هاي فسيلي به وسيله نيروگاه‌هاي زمين‌گرمايي وجود دارد، يا حداقل در آينده وجود خواهد داشت؟ اين مقاله سعي دارد با توجه به بالا بودن هزينه‌هاي توليد برق توسط نيروگاه‌هاي زمين‌گرمايي در كشور و با توجه به وضعيت هزينه‌هاي توليد برق، با درنظر گرفتن هزينه‌هاي اجتماعي به بررسي اقتصادي موضوع مزبور بپردازد. در اين بررسي ابتدا هزينه تمام‌شده توليد برق به ازاي هر كيلو وات ساعت در هر يك از نيروگاه‌هاي توليد برق محاسبه شده، سپس با توجه به انتشار آلاينده‌ها و گازهاي گلخانه‌اي از نيروگاه‌هاي فسيلي و منظور كردن هزينه‌هاي خارجي تحميل‌شده، ارزيابي لازم صورت گرفته است. در نهايت مشخص‌شده است که، توليد برق توسط نيروگاه‌هاي زمين‌گرمايي در مقايسه با نيروگاه‌هاي فسيلي در سناريوهاي ١ و ٢ از نظر اقتصادي توجيه‌پذير نيستند، اين امر در سناريوي ٣ قابل تأمل است و در سناريوهاي ٤ و ٥ مقرون به صرفه اقتصادي است. در آخر به‌نظر مي‌رسد، با توجه به افزايش تقاضاي برق و محدوديت منابع فسيلي و بالا بودن ميزان آلودگي حاصل از اين منابع، استفاده از انرژي حاصل از نيروگاه‌هاي فسيلي بر اساس سناريوهاي ١ و ٢ نيز، در آيندهاي نه چندان دور، توجيه اقتصادي نداشته باشد.


متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 12:48  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

فاطمه زاهد
کارشناس ارشد محيط زيست، پژوهشکده حمل و نقل، بخش اقتصاد حمل و نقل و توسعه پايدار
عبدالرضا رضايي ارجرودي
کارشناس ارشد راه و ترابری، پژوهشکده حمل و نقل

چكيده
تصادفات ترافيكي يكي از عوامل بسيار مهم مرگ و مير و صدمات شديد جاني و مالي بوده و آثار سنگين اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي آن، جوامع بشري را به شدت مورد تهديد قرار داده است. شدت اين صدمات در كشورهاي در حال توسعه بيشتر بوده و از اين رو تعداد و شدت تصادفات در كشورهاي مذکور در مقايسه با كشورهاي توسعه يافته چندين مرتبه بالاتر است. در اين ميان، تصادفات جاده اي به علت سرعت بالاي وسايل نقليه اغلب خسارات بسيار سنگين جاني و مالي داراي ضايعات سنگين تري نسبت به تصادفات درون شهري است. اصولا هزينه تصادفات از دو بخش اصلي هزينه هاي داخلي و خارجي تشکيل مي شود که، هزينه هاي
خارجي شامل قيمت جان انسانها و آثار منفي اقتصادي معلوليتها و جراحات رواني است. در اين نوشتار با توجه به آمار موجود كشته
‌ها در تصادفات جاده اي كشور (ايران) در طي سالهاي 79-1378 بخشي از هزينه هاي خارجي آنها شامل هزينه هاي فوت و معلوليت برآورد مي شود.براي کمي سازي اثرات تصادفات بر سلامتي انسان و مرگ و مير، از شاخص (DALY (Disability Adjusted Life Year استفاده مي شود که، شاخصي براي سنجش وضعيت سلامتي انسانها (با ديدگاه اقتصادي هزينه – فايده) و تنها شاخص كمي براي سنجش هزينه خارجي فوت، بيماري يا معلوليت است و نماينده سالهاي از دست رفته عمر ناشي از مرگ نابهنگام تا معلوليت نسبي است. سپس ارزش ريالي هر DALY (سالهاي از دست رفته عمر) به چند روش تعيين مي شود كه با ادغام اين دو مطلب، هزينه خارجي تصادفات جاده اي و سهم آن از توليد ناخالص داخلي كشور محاسبه مي‌شود.


متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد 1390ساعت 19:36  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

حميد اميرنژاد

استاديار گروه اقتصاد كشاورزي، دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري

حامد رفيعي

دانشجوي دكتري گروه اقتصاد كشاورزي، دانشگاه تهران

چكيده
با توجه به ناديده انگاشتن نقش جانبي محيط زيست، مشخص نمودن اين نقش و برآورد آن، اهميت محيط زيست و نقش واقعي آن را در اقتصاد ملي روشن خواهد نمود. در اين مطالعه جهت برآورد ارزش مطبوعيت محيط زيست منطقه گردشگري عباس آباد بهشهر، ارزش تفريحي اين منطقه (به عنوان يكي از مهم ترين اماكن گردشگري استان مازندران ) در سال 2007 ، با استفاده از روش ارزش گذاري مشروط برآورد شده و عوامل مؤثر بر ميزان اين مطبوعيت با استفاده از مدل لاجيت، تعيين گردید. تعداد 140 پرسش نامه به روش نمونه گيري تصادفي جمع آوري شد. در اين راستا، پيشنهادهاي 1000، 2000 و 3000 ريالي، به ترتيب به عنوان پيشنهادهاي پايين، مياني و بالا براي پرداخت بازديدكنندگان مطرح گرديد. ابتدا پيشنهاد مياني مورد پرسش قرار گرفت و در صورت ار ايه جواب منفي، قيمت پيشنهادي پايين، و در صورت ارايه جواب مثبت، قيمت پيشنهادي بالا ارايه شد. نتايج نشان داد كه متغيرهاي درآمد فرد، درآمد خانوار و تحصيلات بر تمايل پرداخت بازديدكنندگان جهت استفاده از مطبوعيت محيط زيست اثر مثبت داشته است. همچنين، متغيرهاي سن افراد و مسافت، رابطه منفي با ميزان تمايل پرداخت افراد داشته است . ميزان تمايل به پرداخت جهت كسب مطبوعيت حاصل از استفاده تفرجي از منطقه گردشگري عباس آباد بهشهر براي هر فرد در هر بازديد، 2200 ريال برآورد گرديد. ميانگين تمايل به پرداخت سالانه هر خانوار نيز براي بازديد از جنگل عباس آباد 95040 ريال به دست آمده است.


متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد 1390ساعت 19:9  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

محمد قربانی

دانشیار گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

علی فیروز زارع

دانشجوی سابق کارشناسی ارشد گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده

هدف مطالعه ی حاضر تعیین ارزش اقتصادی آلودگی هوا و اثرات زیست محیطی آلودگی هوای شهر مشهد است. اطلاعات موردنیاز این مطالعه از طریق تکمیل پرسشنامه به صورت پیمایش میدانی و با روش نمونه گیری تصادفی طبقه بندی شده، از ۲۸۶ خانوار شهری مشهد در سال ۱۳۸۴ جمع آوری شده است. به منظور ارزش گذاری اثرات زیست محیطی آلودگی هوا، از رهیافت الگوسازی انتخاب که جامع ترین میزان ارزش اقتصادی کل زیست محیطی را ارائه می دهد و همچنین الگوهای اقتصادسنجی لاجیت شرطی و لاجیت متداخل استفاده شده  است. بر اساس نتایج این مطالعه، افراد منطقه ای با آلودگی زیاد، به طور متوسط تمایل دارند برای ۳۰ درصد بهبود در بوی نامطبوع ناشی از آلودگی هوا، ریزش گرد و غبار سیاه، دید ضعیف و اثرات سلامتی ناشی از آلودگی هوا، به ترتیب ۷۵۱، ۹۱۲، ۱۵۲۶ و ۱۶۰۷ ریال در ماه پرداخت کنند. در حالی که افراد منطقه ای با آلودگی متوسط تمایل دارند برای بهبود ۳۰ درصدی هریک از ویژگی های فوق ماهانه ۱۴۵۳، ۱۲۶۳، ۸۰۲ و ۵۹۵ ریال در ماه بپردازند. بر اساس نتایج این پژوهش در مجموع ۳۰ درصد بهبود در وضعیت آلودگی هوای مشهد، از ارزشی معادل ۱۱۳۰۳۴۷۲۶۵۰ ریال در ماه برخوردار است.

متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم خرداد 1390ساعت 16:20  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

سلام

از همه دوستانی که در مطلب نظرسنجی یادادشت گذاشته‌اند، تشکر می‌کنم. بد نیست نکاتی را در مورد این نظرسنجی بیان کنم:

اول اینکه، این روش نظرسنجی در اقتصاد محیط زیست به روش ارزشگذاری مشروط معروف است که معمولاً با پاسخنامه انجام می‌شود. در این روش ابتدا باید از یک نمونه با تعداد مشخص نظرسنجی کرد و بعد مبتنی بر نتایج آن و با استفاده از فرمولهای آماری، عدد صحیح را انتخاب کرد. ولی اینجا فضای وب است و محدودیتهای خودش را دارد. اگر قرار به نوشتن یک مقاله علمی بود، باید اینگونه کار می‌شد. عدد 1000 تومان تنها به عنوان یک گزینه مطرح شده است که البته اگر افراد در آن شرکت کنند، می‌توان بر اساس پاسخهای آنها، عدد را اصلاح نمود. نکته لازم به ذکر آن است که این نظرسنجی برای جلب توجه نسبت به این نوع آلودگی است که انگار متأسفانه کسی به آن فکر نمی‌کند.

 نکته بعد اینکه رقمی که توسط افراد در این نظرسنجی بیان می شود، قطعاً نشان‌دهنده ارزش فرد برای سلامتی خودش نیست. از آنجا که بازاری برای کالاهای محیط زیستی وجود ندارد و محیط زیست خرید و فروش نمی‌شود، مجبور هستیم با این روشها، یک بازار فرضی ایجاد می‌کنیم. برای اطلاع بیشتر از این روش می‌توانید به مطلب زیر که 3 سال قبل در وبلاگ گذاشتم، مراجعه کنید. 

http://enviro-economics.blogfa.com/post-37.aspx

مسئله بعد این است که استفاده از تکنولوژیهای کاراتر و کم‌خطرتر، که به عنوان یک گزینه در هزینه کردن درآمد مطرح شده است، تنها یک پیشنهاد است، به عبارت دیگر، یک بهانه است برای ایجاد بازار فرضی. یعنی داریم تلاش می‌کنیم که فرد بتواند در بازار فرضی قرار گیرد و تصمیم بگیرد. نه اینکه بگوید من چه لزومی دارد پول بدهم برای این کار، پول بدهم که چه بشود؟ و ...

نکته دیگر این است که امواج پارازیت ماهواره‌ها هم خطرناک هستند، فرقی نمی‌کند. بالاخره آلودگی، آلودگی است و باید برای آن فکری شود.

اما نکته آخر اینکه این نظرسنجی برای کسانی است که برای سلامتی خودشان ارزش قائل هستند. اگر کسی از اینکه آنتن در حیاط خانه‌اش یا بالای برجش نصب شود، خوشحال می‌شود یا حاضر است هزینه کند، خودش می‌داند! نکته همین است که چرا آگاهی نسبت به مضرات این آلودگی وجود ندارد.

در هر صورت باز هم از همه دوستان تشکر می‌کنم و امیدوارم که با نظرات سازنده خودشان، به این نظرسنجی کمک کنند. 

ممنون

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد 1389ساعت 15:45  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

با سلام

دیروز یک نظرسنجی در مورد آلودگی امواج الکترومغناطیس توی وبلاگ گذاشتم. اگر دوستان لطف کنند و در نظرسنجی شرکت کنند، خیلی خوشحال می‌شوم. هدف از این نظرسنجی این است که ببینیم ارزشی که شما برای سلامتی خودتان قائل هستید چقدر است.

آیا شما دوست عزیز حاضرید ماهانه مبلغی را بپردازید که این آنتن‌های موبایل در کنار منزل مسکونی شما نباشد؟

(این نکته را در نظر بگیرید که این آنتن‌ها کارکرد مثبت هم دارند، تنها کارکرد آنها این است که بتوانیم با موبایلمان بهتر صحبت کنیم که البته در اکثر مواقع، این کارکرد را هم ندارند! بنابراین، می‌توان اینگونه در نظر گرفت که به عنوان مثال، این مبالغ می‌تواند صرف توسعه تکنولوژیهای کم‌‎خطرتر و کاراتر شود، هرچند این مسئله را هم در نظر داشته باشید که این تنها یک نظرسنجی است برای اینکه ببینیم شما چقدر برای سلامتی خودتان ارزش قائل هستید و قرار نیست این اتفاق بیفتد،  یعنی پول بدهیم تا بیشتر زنده بمانیم، واضح است که شرکت مخابرات خودش باید برای این مسئله فکر و هزینه کند و ... از این جور حرفها!)

الف- 1000 تومان

ب- کمتر از 1000 تومان

ج- بیشتر از 1000 تومان

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد 1389ساعت 17:20  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

با سلام به همه دوستان

چند روزی هست که به خاطر گرفتگی هوای منزل، پنجره هال را باز می‌کنیم تا هوای خانه عوض شود. دیروز که  همراه همسرم از پنجره به بیرون نگاه می‌کردیم، متوجه یک آنتن عظیم موبایلی شدیم که به تازگی در نزدیکی منزلمان نصب شده. تازه همانوقت بود که علت سردردهای وقت و بی‌وقت و خستگی‌های گاه و بی‌گاه خودم و همسرم را فهمیدم. البته این اثراتی است که ما سریع متوجه آن می‌شویم، اما اثرات بلندمدت این امواج روی نوزادان یا کودکانی که هنوز متولد نشده‌اند، بسیار بیشتر و خطرناکتر است. نمی‌دانم برای این معضل چه فکری باید کرد! آنقدر آلودگی‌های مختلف سر و کله‌شان پیدا شده که حد و حساب ندارد. معلوم نیست باید مواظب کدامشان بود. آلودگی هوا به جای خودش، انواع آلودگی‌های صوتی، نوری و ... . تا آنجایی که من می‌دانم در برخی از کشورها، شرکتهای مخابراتی حق برپا کردن آنتن تقویت‌کننده امواج موبایل در نزدیکی منازل مسکونی را ندارند. اما در تهران خودمان، هرچند وقت یکبار یک آنتن سبز می‌شود، آن هم در نزدیکترین نقطه به منازل مسکونی.

به ذهنم رسید این مطلب را در وبلاگ بنویسم تا دوستان دیگر هم در مورد این پدیده جدید فکر کنند و اظهارنظر کنند، شاید بتوان چاره‌ای برای آن اندیشید. حداقل‌اش این است که توجه ما به این نوع آلودگی محیط زیست هم بیشتر می‌شود. اگر بتوانیم به مردم در این مورد آگاهی بدهیم تا شاید مطالبه برای جمع‌آوری این آنتن‌ها در سطح جامعه ایجاد شود که چه بهتر!

گفتم شاید بد نباشد که با استفاده از مطالبی که در اقتصاد محیط زیست خوانده‌ایم، یک نظرسنجی در مورد این پدیده طراحی کنم و از همه دوستان بخواهم که در آن شرکت کنند.

آیا شما دوست عزیز حاضرید ماهانه مبلغی را بپردازید که این آنتن‌های موبایل در کنار منزل مسکونی شما نباشد؟

(این نکته را در نظر بگیرید که این آنتن‌ها کارکرد مثبت هم دارند، تنها کارکرد آنها این است که بتوانیم با موبایلمان بهتر صحبت کنیم که البته در اکثر مواقع، این کارکرد را هم ندارند! بنابراین، می‌توان اینگونه در نظر گرفت که به عنوان مثال، این مبالغ می‌تواند صرف توسعه تکنولوژیهای کم‌‎خطرتر و کاراتر شود، هرچند این مسئله را هم در نظر داشته باشید که این تنها یک نظرسنجی است برای اینکه ببینیم شما چقدر برای سلامتی خودتان ارزش قائل هستید و قرار نیست این اتفاق بیفتد،  یعنی پول بدهیم تا بیشتر زنده بمانیم، واضح است که شرکت مخابرات خودش باید برای این مسئله فکر و هزینه کند و ... از این جور حرفها!)

الف- 1000 تومان

ب- کمتر از 1000 تومان

ج- بیشتر از 1000 تومان

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم خرداد 1389ساعت 16:15  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

دکتر منصور زراء نژاد 

دانشیار اقتصاد، دانشگاه شهید چمران اهواز

ابراهیم انواری  

دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد، دانشگاه شهید چمران اهواز

مهمترین مسئله در ارتباط با عرضه واحدهای مسکونی، آن است که مصرف کنندگان چگونه عناصر مختلف یک واحد مسکونی را رتبه بندی می کنند. بنابراین، در برآورد تقاضا برای مسکن سعی می شود توان و تمایل به پرداخت برای این ویژگیها از سوی متقاضیان شناسایی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در این مقاله برای شناخت میزان ارزشگذاری مصرف کنندگان، از تابع قیمت هدانیک استفاده شده است. هدف از این تحقیق ...

متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 16:6  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

دکتر علی دریجانی

استادياراقتصاد کشاورزي دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان

دکتر غلامعلی شرزه ای

دانشيار دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران

دکتر سعید یزدانی

دانشيار اقتصاد کشاورزي دانشگاه تهران

دکتر غلامرضا پیکانی

استاديار اقتصاد کشاورزي دانشگاه تهران

دکتر سید مهریار صدرالاشرافی

استاد اقتصاد کشاورزي دانشگاه تهران


با توجه به خلأ تحقيقات کاربردي زيست محيطي، پژوهش حاضر با جمع آوري اطلاعات توليدي سال ١٣٨٢ کليه کشتارگاههاي دام فعال استان تهران و نمونه برداري از پساب مبادي ورودي و خروجي سيستمهاي تصفيه فاضلاب آنها و همچنين سنجش پارامترهاي بار آلي و شيميايي و ميكروبي، و به کارگيري رهيافت اقتصادسنجي تحليل مرز تصادفي از طريق برازش تابع مرز تصادفي فاصله ستانده نرمال شده، مقادير کارايي به کارگيري منابع و کارايي زيست محيطي را ارزيابي و در گروههاي مختلف کشتارگاهي مقايسه و تحليل کرده است . همچنين با آزمونهاي آماري، اثربخشي سيستمهاي رايج تصفيه در بهبود عملكرد زيست محيطي تعيين شده است.

متن مقاله را در اینجا بخوانید!
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم تیر 1388ساعت 11:31  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

عطيه اکرامی

مهدی صادقی

دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات

  

در بخش توليد برق محدوديت منابع سرمايه گذاري و محيط زيست از جمله مسايل مهمي است که اين فرايند را تحت تاثير قرار مي دهد. به حداقل رساندن هزينه و اثرات مخرب محيط زيست همواره مورد توجه متخصصان بوده و خواهد بود. جدي بودن مساله حفاظت از محيط زيست و همچنين امنيت انرژي الکتريسيته موجب شده که فرايند توليد برق توسط نيروگاه هاي خورشيدي مورد تاکيد قرار گيرد. بديهي است منابع لازم براي سرمايه گذاري، در کشور ما، مسايل زيست محيطي را تحت الشعاع خود قرار مي دهد. حال سوال اساسي اين است که آيا امکان جايگزيني نيروگاه هاي غير خورشيدي به وسيله نيروگاه هاي خورشيدي وجود دارد يا حداقل در آينده وجود خواهد داشت؟ اين مقاله سعي دارد با توجه به بالا بودن هزينه هاي توليد برق توسط نيروگاه هاي خورشيدي در کشور و همچنين با توجه به وضعيت هزينه هاي توليد برق با در نظر گرفتن هزينه هاي اجتماعي به بررسي اقتصادي موضوع مزبور بپردازد.

در اين بررسي ابتدا هزينه تمام شده توليد برق به ازاي هر کيلو وات ساعت در هر يک از نيروگاه هاي توليد برق محاسبه شده، سپس با توجه به انتشار آلاينده ها و گازهاي گلخانه اي از نيروگاه هاي غير خورشيدي و منظور نمودن هزينه هاي خارجي تحميل شده، ارزيابي لازم صورت گرفته است. در نهايت مشخص شده است که در حال حاضر استفاده از برق توليد شده از نيروگاه هاي خورشيدي اقتصادي نمي باشد.

به نظر مي رسد با توجه به افزايش تقاضاي برق و محدوديت منابع فسيلي و بالا بودن ميزان آلودگي حاصل از اين منابع، استفاده از انرژي حاصل از نيروگاه هاي فسيلي در آينده اي نه چندان دور، توجيه اقتصادي نداشته باشد.


متن مقاله را در اینجا بخوانید

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 15:22  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

محمد مهدي برقي اسگويي

دانشجوي دورة دكتري اقتصاد دانشگاه تربيت مدرس

متن مقاله را در اینجا بخوانید!

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388ساعت 16:54  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

تنظیم مواد و اقتصاد محیط زیست نشان می‌دهد که اقتصاد و محیط زیست، از طريق دو جریان با يكديگر در ارتباط هستند. منابع تجدیدپذیر و پایان‌پذیر در حال حرکت از محیط زیست به سوی اقتصاد هستند و از سوی دیگر، اغلب پسماندهای محصولات که به وسیله ی فعالیت های اقتصادی تولید می‌شوند، در حال حرکت از اقتصاد به محیط زیست هستند.

هنگامی که جریانات مواد و ضایعات از ظرفیت و قابلیت واقعی محیط تجاوز می‌کند، ظرفیت منابع طبیعی و زیست‌محیطی کاهش می‌یابد. جریان سريع منابع پایان پذیر به درون چرخه اقتصادی این خطر را به وجود می آورد که ذخیره منابع پایان‌‌پذیر ممکن است سریعتر تمام شود.

هنگامی که جریان منابع تجدیدپذیر نیز به سوی چرخه اقتصادی، از نرخ تجدید و احیا این منابع تجاوز می‌کند باعث کم شدن بهره‌وری منابع می‌شود و احتمال انقراض آن افزایش می‌یابد.

انتشار پسماندها اضافه بر ظرفیت محیط زیست، احتمال فرسایش منابع طبیعی را افزایش می‌دهد، کاهش و فرسایش سریع منابع پایان‌پذیر باعث افزایش یافتن بهره‌برداری منابع تجدیدپذیر خواهد شد و همچنین افزایش انتشار پسماندها اضافه بر ظرفیت محیط زیست، عموماً نشان‌دهنده‌ی این است که اقتصاد به سوی وابستگی بیشتر به سوی محیط زیست در حرکت است.

از آنجا كه مقیاس‌های سنتی اندازه‌گیری کارایی اقتصادی، تغییرات در اندازه‌ي منابع طبیعی و زیست‌محیطی را مورد محاسبه قرار نمی‌دهند، این مقیاس‌ها، مقیاس‌های ضعیفی جهت اندازه‌گیری پایداری بلندمدت اقتصاد می باشند. حسابداری منابع طبیعی و محیط زیست، ناکارایی مقیاس‌های سنتی در اندازه‌گیری کارایی اقتصاد را به وسیله‌ی محاسبه‌ی تغییرات ذخایر منابع طبیعی اصلاح می‌کند.

ادامه دارد ...

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم تیر 1387ساعت 1:16  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

6- هزینه ها در سطح ملی

سؤال معمول این است که در یک دوره زمانی، چه هزینه هایی به سبب اعمال و اجرای مقررات محیط زیستی، به یک کشور تحمیل می شود؟ برخی اوقات، تمرکز روی کلیت قوانینی است که وضع می شوند و گاهی هم تمرکز روی قوانین خاص و ویژه ای است که هیچگاه اثرات وسیع روی یک اقتصاد ملی نخواهند داشت، مانند برنامه کاهش انتشار CO2.

 

نکته این است که این هزینه ها چه اثری روی اقتصاد ملی خواهند داشت؟ بنگاهها از منابع طبیعی، نیروی کار، سرمایه و دیگر عوامل تولید استفاده می کنند و آنها را به محصول تبدیل می نمایند. حال اگر قوانینی وضع شوند، بنگاهها باید مقداری از منابع خود را به کاهش آلودگی اختصاص دهند. همین مسئله باعث کاهش محصول می شود، اما به چه میزان؟ قوانین محیط زیستی، 2 اثر دارند:

1-    اثرات کوتاه مدت

2-    اثرات بلندمدت

در کوتاه مدت به علت اختصاص دادن هزینه ها به وسایل کنترل آلودگی، هزینه ها افزایش می یابند. حال اگر ما به سادگی کل هزینه های کنترل آلودگی را که توسط همه بنگاههای صنعت ایجاد می شوند، با هم جمع کنیم، ممکن است که به تصویر صحیحی از اینکه این کنترلها چگونه روی اقتصاد اثر می گذارند، دست نیابیم. هزینه های کارخانه، تجهیزات، نیروی کار و دیگر نهاده ها برای کاهش انتشار آلودگی می تواند بخشهای دیگر اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد که این بخشها لزوماً به شکل مستقیم تحت پوشش قوانین محیط زیستی وضع شده قرار نمی گیرند. بنابراین اگر می خواهیم تصویر کاملی از هزینه ها داشته باشیم، باید این کنشهای درونی اقتصاد کلان را نیز در نظر بگیریم.

کاهش آلودگی یک صنعت، منجر به افزایش تقاضا در صنعت کنترل آلودگی می شود. به عنوان مثال، تقاضا در بخش ساختمان و ساخت و ساز را افزایش می دهد. مسئله بعدی قیمت است. با افزایش کنترل آلودگی، قیمت برخی از کالاها افزایش می یابد و بنابراین تقاضا برای آن کالاها افزایش می یابد. لذا محصول این بخشها کاهش می یابد و در نتیجه هزینه تولید کاهش می یابد. اشتغال کل نیز از هزینه های کنترل آلودگی اثر می پذیرد. تغییر دادن تولید به سمت تولید ابزار کنترل آلودگی، باعث می شود نیاز به اشتغال در بخشهایی که محصول تجاری تولید می کنند، کاهش یابد. از سوی دیگر، اشتغال در صنعت کنترل آلودگی افزایش می یابد. بنابراین، بدون وجود یک مدل اقتصاد کلان که دارای یک مبنای فلسفی باشد، نمی توان به نتیجه خالص و صحیح رسید.

در بلندمدت، کنشهای درونی اقتصاد کلان بسیار پیچیده تر هستند. تغییر بلندمدت اقتصادی رشد یا کاهش- مسئله ای است که مربوط به انباشت سرمایه، سرمایه انسانی و سرمایه مادی، می باشد. این تغییر اقتصادی بستگی به تغییر تکنیکی دارد، یعنی کسب مقدار بیشتر محصول از یک مقدار نهاده داده شده و معین. بنابراین، یک سؤال مهم این است که قانون محیط زیستی چگونه روی انباشت سرمایه و نرخ ابداع تکنیکی اثر می گذارد؟ انحراف نهاده از بخش سنتی و قدیمی به بخش کنترل آلودگی می تواند نرخ انباشت سرمایه در این بخش را کاهش دهد. در نتیجه رشد بهره وری در این بخشها را کاهش دهد و لذا منجر به کاهش نرخ رشد سراسری و کلی شود.

اثرات وضع قوانین روی نرخ ابداع تکنیکی در اقتصاد شاید از این هم مبهم تر باشد. هرچند که برخی از افراد گمان می کنند که تلاش برای کاهش آلودگی می تواند یک اثر مثبت روی نرخ کلی ابداع تکنیکی داشته باشد، اما همانطور که قبلاً خاطرنشان شد، اگر تلاش برای ابداع در زمینه کنترل آلودگی، تلاش برای کار در بخشهای دیگر را کاهش دهد، اثر روی رشد آینده اقتصاد می تواند منفی باشد.

روش استاندارد برای یافتن این روابط، مدلسازی اقتصاد کلان است. سؤال اساسی این است که آیا هزینه های کنترل آلودگی، روی کاهش کارایی درآمد ملی اثر می گذارند و اگر جواب مثبت است، این اثر چقدر است؟ ابتدا یک مدل ریاضی با استفاده از متغیرهای مختلف اقتصادی مانند محصول کل (که می تواند به چندین زیربخش اقتصادی تقسیم شود)، اشتغال، سرمایه گذاری، قیمتها، هزینه های کنترل آلودگی و نظایر آن ساخته می شود و سپس مدل با استفاده از داده های سری زمانی ران می شود و این مسئله بررسی می شود که چگونه متغیرهای اقتصادی روی رشد اقتصادی اثر می گذارند. سپس هزینه های کنترل آلودگی نیز به متغیرها اضافه می شوند و اثر این هزینه ها روی رشد محصول بررسی می شوند. اختلاف به دست آمده، مربوط به هزینه های کنترل آلودگی است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم فروردین 1387ساعت 19:2  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

5-6- تعدیلات بلندمدت

گاهی لازم است که برای برآورد هزینه اثر مقررات کنترل انتشار آلودگی را روی یک گروه از شرکتهای موجود در صنعت که به کار کردن در آینده ادامه می دهند، پیش بینی کنیم. اما در بسیاری از موارد، مقررات محیط زیستی می تواند روی ساختار صنعت یعنی روی تعداد و اندازه بنگاهها، اثرات بلندمدت داشته باشد. بنابراین، پیش بینی بلندمدت نیازمند این است که این تغییرات ساختاری به درستی پیش بینی شوند.

یک مثال خوب در این مورد، صنعت هواپیمایی است. میزان صدایی که توسط هواپیماهای مختلف ایجاد می شوند، بستگی به روشهایی دارند که موتور آنها طراحی می شوند. هواپیماهای نسل اول (707، DC8، BAC III) بسیار پر سروصدا بودند. هواپیماهای نسل دوم (727، DC9)، صدای کمتری داشتند. هواپیماهای نسل سوم (767، 777) به طور قابل ملاحظه ای صدای کم داشتند. هواپیماهای نسل دوم برای عمر مفید حدود 20 سال طراحی شده بودند و آخرین آنها در سال 1988 ساخته شد. بنابراین، این هواپیماها به خوبی تا قرن آینده (قرن بیستم) پرواز خواهند کرد. شاید مفید به نظر برسد که نیاز به هواپیماها خیلی سریعتر از آنکه هواپیماهای نسل III خودشان ایجاد شوند، به سمت این نوع از هواپیماها تغییر کند. این مسئله باعث کاهش آلودگی صوتی به میزان بسیار زیاد می شود. ولی اگر به سبب وضع قوانین، هواپیماهای نسل II عمر کوتاهتری پیدا کنند، این مسئله، کار را برای بنگاههای هواپیمایی جدید از جهت شروع کار و رقابت با بنگاههای هواپیمایی بزرگی که در صنعت هواپیمایی وجود دارند، بسیار مشکلتر می کند. علت آن این است که بنگاههای هواپیمایی جدید، معمولاً کار خود را با هواپیماهای ارزانتر و قدیمی تر شروع می کنند. این مسئله، در عوض، هزینه های کل ثابت آنها برای شروع کار را کاهش می دهد. اگر این هواپیماهای قدیمی تر، دیگر به آسانی در دسترس نباشند، روی شرایط رقابت در صنعت هواپیمایی، اثر منفی می گذارد.

اثر بلندمدت مهم دیگر، روی تغییرات تکنولوژیکی در صنعتی است که به واسطه ابزار کنترل آلودگی، تحت تأثیر قرار گرفته است. هنگامی که بنگاهها با نیازهای کاهش انتشار آلودگی مواجه می شوند، انگیزه پیدا می کنند که سراغ تحقیق و توسعه (R&D) بروند تا بتوانند ابزار کنترل آلودگی بهتری را بیابند. افزایش در R&D می تواند به کاهش هزینه ها در آینده (بلندمدت) منجر شود. البته در ابتدای کار، هزینه های کوتاه مدت به سبب فعالیت R&D افزایش می یابد، ولی این هزینه ها، هزینه فرصت درست و حقیقی نیست، بلکه در بلندمدت، هزینه های بنگاه به خاطر یافتن ابزار و تکنولوژیهای جدید کاهش می یابد و همین، هزینه فرصت صحیح این مقررات و قوانین می باشد.

موفقیت در هر تلاش برای ابداع در تکنولوژیهای کنترل آلودگی، بستگی حیاتی به سلامت اقتصادی صنعت زیست فناوری(۱) دارد. این صنعت، صنعتی است که ابزار کنترل آلودگی را تولید می کند یا اینکه خودشان خدمات پاکسازی محیط زیست را انجام می دهند، مانند پاکسازی آلودگی های خطرناک از محل تلمبار زباله. رشد این صنعت در طول زمان می تواند هزینه های نهایی را در بلندمدت کاهش دهد.     Envirotech Industry(۱)

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم فروردین 1387ساعت 18:59  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 5-1- منابع و مآخذ داده های هزینه

داده های لازم برای برآورد هزینه بنگاهها را چگونه می توان به دست آورد؟ بسیاری از داده های اصلی توسط بررسیهای هزینه(۱) بنگاههای موجود تولید می شود. در عمل، برای بنگاهها پرسشنامه فرستاده می شود و از آنها خواسته می شود که در مورد تعداد کارکنان، فرایندهایی مورد استفاده، هزینه های انرژی و مواد اولیه و مانند آن، اطلاعات خود را عرضه کنند. از طریق این پرسشنامه ها و جزئیات مطرح شده در آنها، محققان می توانند شرایط هزینه ای یک صنعت را برآورد کنند و تخمین بزنند که این هزینه ها چگونه در مقابل قوانین محیط زیستی اثر می پذیرند.

نکته لازم به ذکر این است که داده های سری زمانی گذشته را بهتر از داده های آینده تحت شرایط وجود قوانین جدید می توان بدست آورد. داده های سری زمانی گذشته ممکن است یک راهنمای خوبی برای آینده نباشد، خصوصاً به این علت که مقررات محیط زیستی، شرکتها را با وضعیتهای کاملاً بدیع و جدید مواجه می کند و لذا پیش بینی آینده بسیار سخت و مشکل است.

 5-2- غلط جلوه دادن هزینه ها(۲)

بنگاهها ممکن است که در هزینه هایی را که به آنها تحمیل می شود، غلو کنند و آنها را بیشتر از حد جلوه دهند و لذا آژانسهای محیط زیستی را مجبور کنند و به آنها بقبولانند که قوانین ضعیفتری را وضع کنند.

 5-3- هزینه های کنترل آلودگی واقعی در مقابل هزینه های کنترل آلودگی حداقل

ما هزینه هایی را که به واسطه وضع قوانین به یک بنگاه تحمیل می شود، اندازه گیری می کنیم، اما آیا این هزینه ها، حداقل هزینه ها برای رسیدن به آن چیزی هستند که قوانین می خواهند؟ این نکته بسیار مهمی است، زیرا برای رسیدن به سطح کارای انتشار یا کیفیت محیط، باید تبادلی میان هزینه کاهش انتشار و خسارات محیط زیستی وجود داشته باشد. اگر هزینه های کاهش انتشار که برای سطح کارا تعریف شده است، بیشتر از آن چیزی باشد که لازم است باشد، ما فقط به یک نتیجه کارای کاذب(۳)رسیده ایم.

ولی معمولاً اینگونه نیست، یعنی ما به کارایی نمی رسیم. بلکه در بیشتر اوقات، هزینه های واقعی وجود دارند. زیرا اگر بخواهیم به حداقل هزینه ها دست یابیم، باید اصل مساوی بودن هزینه ها و درآمدهای نهایی برقرار باشد، در صورتی که مقررات محیط زیستی اغلب با این مسئله مخالفند. زیرا بنگاهها را مجبور می کنند که منابع خاص یا تکنولوژی کنترل آلودگی را به کار ببرند و این مسئله نیازمند انجام تصمیمات خاص و ویژه است. بنابراین، این مسائل باعث می شود که هزینه های بنگاه، حداقل نباشند.

 


(۱) Cost Surveys

(۲) Misrepresentation of Costs

(۳) Pseudo-Efficient

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم اسفند 1386ساعت 18:26  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

3- هزینه های ابزارها و ماشین آلات منحصر به فرد و تکی (۱)

شاید ساده ترین نوع تحلیل هزینه، پیش بینی هزینه برای یک پروژه مهندسی تکی است. انواع بسیاری از برنامه های کیفیت محیط زیستی وجود دارند که عموماً مستلزم پشتبانی و ساخت ابزارهای فیزیکی مانند ماشین آلات عمومی پاکسازی آلودگی های آب است که در دهه های گذشته، میلیونها دلار روی آن هزینه شده است. مثالهای دیگر شامل پروژه های کنترل سیل، ماشین آلات مدیریت آلودگی های جامد و دستگاههای سوزاندن زباله های خطرناک می باشند.

پروژه هایی از این نوع، معمولاً تکی و منحصر به فرد هستند، البته آنها مانند بسیاری از پروژه های دیگر اهدافی دارند و از تکنولوژی استفاده می کنند. برای برآورد هزینه این پروژه ها، روی خصوصیات مهندسی و تکنیکی آنها تأکید می شود و از تجربه پروژه هایی که شبیه آنها بوده اند و این ابزار را به کار برده اند، استفاده می شود. 

 4- هزینه های قوانین محلی و منطقه ای(۲)

قوانین محیط زیستی اغلب در سطح محلی و منطقه ای اعمال می شوند و روی بنگاههای در سطح محلی و منطقه ای اثر می گذارند. اغلب در اقتصاد سیاسی کنترل آلودگی، همین ترس از اثرات محلی است که مجامع ذیربط را از تصویب قوانین منصرف می کند. در سطح منطقه ای، ترس بابت از دست دادن دستمزدها و منافع و در نتیجه زیان بنگاههای دیگر به سبب کوچک شدن بازار محلی، پراهمیت می شود.

اگر مقرراتی وضع شوند که تنها روی یک بنگاه اثر بگذارد و اقتصاد نیز در نزدیک به شرایط اشتغال کامل باشد، تعدیل منابع، تضمین می کند که هزینه فرصت اجتماعی کوچک و کم است، زیرا محدود به هزینه های واقعی انجام تعدیلات است. (یعنی تعدیل منابع باعث می شود که هزینه فرصت کوچک باشد). البته از نقطه نظر بنگاه، این هزینه ها زیاد هستند، زیرا بنگاه، درآمد محلی را به سبب افزایش هزینه تولید از دست می دهد.

 5- هزینه های قانونگذاری در صنعت    

هنگامی که قوانین و مقررات به یک صنعت تحمیل می شوند، نتایج مانند قبل نیست. هزینه های بالاتر تولید برای یک صنعت، هزینه های فرصت اجتماعی صحیحتر و واقعی تری هستند، زیرا بنگاههای یک صنعت، نیازمند منابع اضافه تری هستند که این منابع می توانست جای دیگر استفاده شود. ولی وقتی با کل صنعت سروکار داریم، نمی توانیم این فرض را بپذیریم که تولید یک بنگاه به سادگی توسط بنگاههای دیگر کسب می شود. (یعنی نمی توانیم مانند حالت قبل، فرض کنیم که وضع قوانین باعث می شود که تولید یک بنگاه کاهش می یابد و به همین سبب تولید بنگاههای دیگر افزایش می یابد).

فرض کنید که ابتدا رویکرد استاندارد را برای برآورد هزینه های اضافه شده تولید در یک صنعت را در نظر بگیریم، یعنی اندازه گیری هزینه های اضافی(۳) که صنعت باید به سبب پذیرش قوانین محیط زیستی بپردازد. برآورد هزینه در این مورد نیازمند آن است که تحلیلگر پیش بینی کند که آلوده کننده ها چگونه به قوانین محیط زیستی عکس العمل نشان می دهند و هزینه های این واکنش را برآورد نماید. اگر قوانین خیلی خاص و ویژه باشند، به عنوان مثال، نیاز به اینکه یک صنعت، یک قطعه معین از ابزار کنترل آلودگی را نصب کند یا اینکه کشاورزان آزمایشات کشت و زرع معینی را برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام دهند، در اینصورت برآورد هزینه ها ممکن است منصفانه و صادقانه باشد. اما اگر قوانین، به آلوده کننده ها آزادی عمل قابل ملاحظه ای در انجام مسؤولیتهایشان بدهد (یعنی قوانین انعطاف پذیر باشند)، شاید بسیار سخت تر باشد که پیش بینی کنیم این آلوده کننده ها چه کاری انجام خواهند داد و بنابراین، هزینه های آنها چه مقدار خواهد بود.(۱) Single Facilities

(۲) Costs of Local Regulation

(۳) Added Expenditures

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اسفند 1386ساعت 10:36  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 2-3- هزینه های اجرا و اعمال (قوانین)

قوانین محیط زیستی، خودشان اجرا نمی شوند، یعنی ضمانت اجرایی ندارند. منابع بسیاری باید صرف شوند تا رفتارهای بنگاهها، آژانسها و افراد را در قبال مقررات، کنترل و تنظیم کنند و متخلفان را شناسایی نموده و جریمه نمایند. ابزارهای عمومی محیط زیستی، مانند ماشین آلات کاهش آلودگی آب و زباله سوز ها، باید کنترل شوند که آیا به درستی کار می کنند.

یک کاربرد مهم از ایده هزینه فرصت، در پدیده اجرا و تحمیل قوانین، وجود دارد. بسیاری از قوانین محیط زیستی توسط آژانسهایی اجرا می شوند که بودجه های اجرا و اعمال قوانین آنها، به شکل شدید و اکید با مسئولیتهای اجرایی آنها سازگار و منطبق نشده است. بنابراین، در همان زمانی که قوانین محیط زیستی تصویب می شوند، این بودجه ها می توانند ثابت باشند یا حتی کاهش یابند. اجرای قوانین جدید ممکن است نیازمند این باشد که آژانس، منابع خود را از اجرای قوانین دیگر به سمت اجرای این قانون سوق دهد.

 2-4- اصل با / بدون   

اصل مهمی وجود دارد که باید در هنگام کار در ذهن داشت. در انجام تحلیل این هزینه-فایده که بنگاهها چگونه به قوانین جدید عکس العمل نشان می دهند، ما می خواهیم که از اصل با / بدون (۱) به جای اصل قبل از / بعد از (۲) استفاده کنیم. در حقیقت ما قصد داریم که تفاوت هزینه های آلوده کننده ها را وقتی که قوانین جدید وجود دارند در مقایسه با آن هزینه ای که آنها در صورت عدم وجود این قوانین خواهند داشت، برآورد کنیم. هزینه های زیر را برای یک بنگاه که با قوانین محیط زیستی مواجه شده است، در نظر بگیرید:

هزینه های تولید برآورد شده:

قبل از وجود قانون                       100 دلار

در آینده بدون وجود قانون              120 دلار

در آینده با وجود قانون                  150 دلار

این اشتباه است که هزینه اضافه شده ناشی از قانون کنترل آلودگی را 50 دلار (تفاوت هزینه در حالت قبل از وجود قانون و حالت با وجود قانون) بدانیم. در اینجا نباید از اصل قبل از / بعد از استفاده کنیم، چون به درستی، هزینه های صحیح وضع قوانین را نشان نمی دهد. علت آن این است که در صورت عدم وجود هر قانون جدید، انتظار می رود که هزینه های تولید افزایش یابد. (به عنوان مثال، افزایش هزینه سوخت که به قوانین محیط زیستی مرتبط نیست) بنابراین، هزینه صحیح قانون، با بکار بردن اصل با / بدون به دست می آید. بنابراین، این هزینه برابر 30 دلار (تفاوت هزینه در حالت آینده با وجود قوانین و حالت آینده بدون وجود قوانین) می باشد. لذا چون پیش بینی آینده مشکل است، استفاده از این اصل نیز بسیار مشکل می باشد.(۱) With/Whitout Principle

(۲) Before/After Principle

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم بهمن 1386ساعت 19:58  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

3- مشکلات برآورد منافع

 3-1- عدم منظور و تخفیف مقدار (۱)

یکی از مهمترین مسائل، تخفیف مقدار است. البته سؤال اساسی این است که چه مقدار از نرخ تخفیف مناسب است؟ هنگامی که ما ارزش آیندة چیزی را تخفیف می دهیم، یعنی ارزش حال آن را کاهش داده ایم. بنابراین، تخفیف مقدار، ارزش نسبی برنامه هایی را که در آینده دور منفعت ایجاد می کنند، کمتر و ارزش برنامه هایی را که در چند سال آینده (آینده نزدیک) منفعت ایجاد می کنند، بیشتر نشان می دهد. به عنوان مثال، مردم به نرخ مرگ و میر زودهنگام سال بعد، بیشتر از مرگ زودهنگام 50 سال آینده اهمیت می دهند. اما برخی مسائل مهم مانند گرم شدن زمین وجود دارند که انتظار می رود اثرات اساسی آن، در آینده دور رخ دهند و لذا در این مورد، تخفیف مقدار، تمایل دارد که اهمیت برنامه های مرتبط به این مسئله را کاهش دهد.

نکته حائز اهمیت این است که نمی توان همه تخفیف مقدار را رد کرد. تخفیف مقدار همیشه وجود دارد. اما باید به مقدار مناسب باشد. مقدار تخفیف به شرطی مناسب است که منتهی به کاهش در سرمایه محیط زیستی بلندمدت جامعه نشود.   

 3-2- تمایل به پرداخت در مقابل تمایل به دریافت(۲)

یک روش جایگزین برای ارزشگذاری بهبود محیط زیست، این است که از مردم بپرسیم حاضرند چقدر برای از دست دادن قسمتی از رفاه محیط زیستی خود دریافت کنند. تفاوت این روش با روش تمایل به پرداخت این است که تمایل به دریافت برعکس تمایل به پرداخت، به درآمد افراد بستگی ندارد. البته اگر مسئله ای که در مورد آن از مردم سؤال می شود، مهم نباشد، تفاوت این دو مقدار زیاد نیست. اما اگر مسئله ای باشد که رفاه انسان را اساساً تغییر دهد، دو مقدار، مطمئناً تفاوت خواهند داشت. اقتصاددانان، رویکردهای متعددی را برای حل این مشکل به کار برده اند. یکی از این رویکردها، مربوط به پرسشنامه است. آزمایشات مختلف نشان می دهند که سؤالات مختلف، منجر به پاسخهای متفاوتی می شوند. بنابراین یک احتمال در مورد اختلاف میان تمایل به پرداخت و تمایل به دریافت می تواند مرتبط با نحوه طراحی پرسشها باشد. رویکرد دیگر، جایگزینی اصول استاندارد اقتصادی است که بر این دلالت کنند که میان این دو مقدار تفاوتی وجود ندارد؛ در حقیقت اصولی که بتوانند این اختلاف مقادیر را توضیح دهند.  

 3-3- ارزشهای غیراستفاده(۳)

هنگامی که مردم سیب زمینی خریداری می کنند، فرض می کنیم که آنها این کار را انجام می دهند، چون آنها انتظار دارند که سیب زمینی ها را بخورند! بنابراین، ارزش سیب زمینی ها برای مردم، در استفاده مردم از آن است. همین استدلال را می توان برای داراییهای محیط زیستی نیز انجام داد، ولی در این مورد ممکن است که مسائل بیشتری وجود داشته باشد. هنگامی که افراد حاضرند داوطلبانه برای حفاظت از مکانهای محیط زیستی منحصر به فرد که ممکن است هرگز آن را ندیده باشد، شاید مگر در عکس، مبلغی را بپردازند، باید چیزی بیشتر از ارزش استفاده را در نظر گرفت. تمایل به پرداخت مردم برای چنین خصوصیات محیط زیستی باید ارزشهای غیر استفاده را نیز شامل شود. علاوه بر این، ارزش انتخاب(۴)، مقداری است که فرد تمایل دارد بپردازد تا حق انتخاب خود را برای اینکه بتواند یک مکان محیط زیست خاص را در آینده بازدید کند، محفوظ نگهدارد. افراد حتی ممکن است که تمایل داشته باشند برای حفاظت از چیزی که آنها ممکن است هرگز آن را نبینند مانند جنگلهای آفریقا- پول بپردازند. در این مورد آنچه که مدنظر قرار می گیرد، ارزش وجود(۵) است، یعنی تمایل به پرداخت برای کمک به حفاظت از وجود برخی از اماکن محیط زیستی. چنین ارزشهای ایثارگرانه ای ممکن است نسبتاً روی نسلهای آینده متمرکز شوند که در این صورت، ارزش میراث(۶) نامیده می شوند. سرانجام باید ارزش پایداری(۷) را نیز اضافه کنیم. یعنی ارزشی که لزوماً به استفاده انسان از محیط زیست مرتبط نیست، بلکه در عوض، برای پایداری و حفظ سلامتی محیط زیست برای استفاده مستمر و مداوم همه ارگانیسم های زنده است. یکی از دلایل استفاده از روش CV، طراحی پرسشهایی برای دستیابی به میزان این ارزشهای غیراستفاده است.1 Discounting

2 Willingness To Accept

۳ Nonuse Values

۴ Option Value

۵ Existence Value

۶ Bequest Value

۷ Stewardship Value

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم بهمن 1386ساعت 1:29  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 2-2- تمایل به پرداخت: روشهای مستقیم

حال ما سراغ رویکرد مستقیم برای برآورد میزان تمایل به پرداخت که روش ارزشگذاری مشروط(۱) نامیده می شود، می رویم. روش CV مبتنی بر این ایده ساده است که اگر شما می خواهید بدانید که تمایل به پرداخت مردم برای برخی از خصوصیات محیط زیست اطرافشان چقدر است، می توانید به سادگی از مردم بپرسید. لفظ «مشروط» به این خاطر استفاده می شود که فرد باید خود را در موقعیت بازار فرضی قرار دهد. به عنوان مثال، در بازار سیب زمینی این اتفاق رخ می دهد. در حالی که در مورد محیط زیست از مردم می پرسیم که اگر به فرض با بازار آن مواجه شوند، چقدر حاضر به پرداخت هستند؟

مطالعات ارزیابی مشروط تاکنون برای لیست بلندی از عوامل زیست محیطی انجام شده است: کیفیت هوا، ارزش بازدید و لذت بردن از یک مکان تفریحی، ماهیگیری و نظایر آن. این روش برای مسائل غیرزیست محیطی نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، برای برنامه کاهش ریسک حملات قلبی.

مراحل در یک تحلیل CV به شرح زیر می باشند:

1-    تعیین و توصیف خصوصیات کیفیت محیط زیستی که باید اندازه گیری شوند.

2-  تعیین و تشخیص پاسخگویانی که باید مورد توجه قرار گیرند، شامل فرایند نمونه گیری که برای انتخاب پاسخگویان استفاده می شود.

3-    طراحی و به کارگیری پرسشنامه از طریق مصاحبه های شخصی، تلفنی یا نامه الکترونیکی.

4-  تحلیل نتایج پاسخهای فردی جمع آوری شده برای برآورد ارزشهای گروههایی که از تغییرات محیط زیستی تأثیر گرفته اند. 

 2-2-1- پرسشنامه

طراحی پرسشنامه سه مرحله اساسی دارد:

1-    یک عبارت روشن و واضح که بیان کند چه ویژگی محیط زیستی برای ارزشگذاری، مورد سؤال قرار گرفته است.

2-    یک مجموعه از سؤالاتی که خصوصیات اقتصادی افراد مانند درآمد، سن و نظایر آن را مورد سؤال قرار دهد.

3-    یک سؤال یا مجموعه از سؤالات که باعث برانگیختن انگیزه افراد برای بیان تمایل به پرداخت خود شود.

روشهای مختلفی برای دریافت پاسخهای افراد وجود دارد: روش معروف این است که از فرد بخواهیم مقدار مورد تمایل خود را بیان نماید. روش دیگر آن است که یک پیشنهاد را مطرح کنیم و آنقدر این پیشنهاد را افزایش دهیم تا به پاسخ منفی برسیم. همچنین می توانیم کارتهای جواب را با دامنه ای از مقادیر تهیه کنیم و سپس از افراد سؤال کنیم که ماکزیمم مقدار تمایل خود را بیان نمایند.

اولین بار این روش توسط باب دیویس در سال 1963 مورد استفاده قرار گرفت که در این مطالعه، منافع تفریح درMaine backwoods  بین 100 تا 200 دلار در هر روز برآورد گردید. مثالهای متعدد دیگری نیز در این مورد وجود دارد که می توانید به کتب اقتصاد محیط زیست مراجعه نمایید.۱ Contingent Valuation Method

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم بهمن 1386ساعت 1:21  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 2-1-4- ارزش کیفیت محیط زیستی و تفاوت دستمزدهای بین شهری

ما در مورد تفاوت نرخ دستمزد بین شغلها، برای اندازه گیری ارزش کاهش ریسک سلامتی به سبب آلودگی صحبت کردیم. مطالعات نرخ دستمزد را می توان برای برآورد ارزش زندگی کردن در یک محیط زیست پاکتر نیز مورد استفاده قرار داد. فرض کنید که دو شهر هستند که یکی از آنها آلوده تر و دیگری پاکتر است. هر دو شهر، شرایط یکسانی را برای کار دارند و نرخ دستمزد در هر دو شهر یکسان است. بنابراین، مردم و کارگران، شهر پاکتر را انتخاب می کنند و به آن شهر مهاجرت می کنند. برای جلوگیری از مهاجرت افراد، یا باید آلودگی را کاهش داد یا اینکه دستمزد را بالا برد. این اختلاف در دستمزد میان شهرها به خاطر درجات مختلف آلودگی را می توان به عنوان ارزشی که مردم برای هوای پاکتر قائلند، در نظر گرفت. این مطالعات، روشی را برای اندازه گیری سود ناشی از کاهش آلودگی در شهرهای آلوده تر در اختیار ما قرار می دهد.

 2-1-5- ارزش رفاه محیط زیستی؛ بیان شده در هزینه سفر

یکی از اولین رویکردهایی که اقتصاددانان محیط زیست برای برآورد تقاضای رفاه زیست محیطی به کار برده اند، به نمایندگی گرفتن هزینه سفر به جای قیمت می باشد. هرچند که ما نمی بینیم که مردم واحدهای محیط زیست را مستقیماً خریداری کنند، اما مشاهده می کنیم که برای تفریح و لذت بردن، به پارکهای ملی سفر می کنند، شنا می کنند و به ماهی گیری در دریاچه می پردازند. سفر هزینه بردار است،؛ سفر طول می کشد همانطور که خرج نیز دارد. با احتساب این هزینه ها به عنوان قمیت، می توان تابع تقاضا را برآورد نمود.

نکته قابل توجه آن است که خانواده ها در بسیاری عوامل با یکدیگر متفاوتند. در درآمد، وجود پارکهای جانشین برای بازدید و نظایر آن. بنابراین، باید مجموعه زیادی از داده ها را جمع آوری نمود تا بتوان به طور آماری، اثر عوامل مختلف را روی نرخ بازدید از پارک محاسبه نمود. از طریق این روش می توان دریافت که بهبود کیفیت محیط زیست چه تأثیری روی بازدید از مکان بازدید دارد. به عنوان مثال، بهبود کیفیت آب دریاچه می تواند ماهیگیری در آن را افزایش دهد. 

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم بهمن 1386ساعت 1:17  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

2-1-3- ارزش کیفیت محیط زیستی؛ بیان شده در قیمت خانه

مطالعات نرخ دستمزد، برای برآورد تمایل به پرداخت افراد، در مورد ریسک کمتر مرگ انجام می شوند. اما منافع یک محیط زیست پاکتر، نسبت به منافع ساده سلامتی بسیار وسیعتر است. بنابراین، رویکرد محاسباتی دیگر، آزمودن تمایل به پرداخت مردم برای زندگی در یک محیط زیست با آلودگی کمتر است. با اینکه این رویکرد، اثرات سلامتی را شامل می شود، اما علاوه بر آن، ابعاد دیگر مانند اثرات زیباشناختی را نیز دربردارد.

0

قیمت خانه

$

حجم SO2

فرض کنید شما دو خانه با خصوصیات کاملاً شبیه به هم از نظر تعداد اتاق، مساحت زیربنا، عمر ساختمان و ... و عوامل موقعیتی مانند فاصله با همسایگان، فاصله با امکانات بازار و خرید و ... دارید. این دو خانه در دو مکان با دو آب و هوا قرار دارند که یکی در محیط آلوده و دیگری در محیط پاکتر است. ما انتظار داریم که قیمتهای این دو خانه به خاطر کیفیت هوا متفاوت باشند. البته خانه ها در بسیاری از خصوصیات با هم تفاوت دارند، نه فقط در کیفیت هوا. بنابراین، لازم است که مجموعه زیادی از داده ها در مورد خصوصیات مختلف را جمع آوری کرد و سپس از تکنیکهای آماری برای تشخیص نقش آلودگی هوا مانند عوامل دیگر استفاده نمود. رابطه میان افزایش انتشار SO2 و قیمت خانه را در نموداری نشان می دهند. هرقدر که میزان انتشار SO2 در محیط افزایش می یابد، قیمت خانه کاهش می یابد. از طریق این نمودار می توان اثر آلودگی هوا روی ارزش داراییها را اندازه گیری نمود. یعنی 1 درصد تغییر در آلودگی هوا، چند درصد در قیمت خانه تغییر ایجاد می کند. نتایج یک مطالعه انجام شده نشان می دهد که یک درصد کاهش آلودگی سولفور، 06/0 تا 12/0 درصد در قیمت خانه تغییر ایجاد می کند.

در مورد آلودگی آب نیز همین مسئله وجود دارد. اگر کیفیت آب دریاچه کاهش یابد، قیمت خانه های اطراف آن نیز کاهش می یابد. به عبارت دیگر، صاحبان خانه از زندگی در آنجا، مطلوبیت کمتری کسب می کنند و همین مسئله روی ارزش خانه های اطراف دریاچه تأثیر می گذارد.

استفاده از تغییر ارزش دارایی به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری سود ناشی از کاهش آلودگی را می توان در موارد دیگر نیز به کار برد. به عنوان مثال، در ارزش گذاری صدمات آلودگی صوتی برای خانه های اطراف فرودگاه یا بزرگراههای اصلی یا در ارزش گذاری منافع مجاورت با پارکهای شهری، مورد استفاده قرار می گیرد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم بهمن 1386ساعت 1:15  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

2-1-2- ارزش سلامت بشری؛ بیان شده در نرخ دستمزدها

کاهش کیفیت هوا و آب، به از بین رفتن سلامتی و مرگ منجر می شود. مردم معمولاً مراقب سلامتی خود نیستند. آنها سوار اتومبیل می شوند، سیگار می کشند، کوهنوردی می کنند و .... ولی برخی از مردم سعی می کنند با هزینه کردن درآمد خود، به روشهایی، ریسک مرگ یا بیماری خود را کاهش دهند. به عنوان مثال، با نصب تابلوهای هشدار در مورد کشیدن سیگار یا دوری از مکانهای تاریک در شب و نظایر آن. افرادی را می بینیم که در مورد ثروت خود، تصمیم گیریهای مختلفی می کنند: به عنوان مثال، والدینی که فرزند دارند، بیشتر از کسانی که مجرد زندگی می کنند، بیمه عمر می خرند. همه این پیشنهادها، تمایل به پرداخت مردم را برای کاهش ریسک مرگ از طریق یک روش عقلایی نشان می دهند.

اما باید این مسئله را به وضوح، روشن کرد. جکی در مورد یک میلیونر خسیس وجود دارد که در حال قدم زدن در کنار خیابان بود. دزدی اسلحه را روی سر او گذاشت و به او گفت: پولت یا زندگیت؟ و قربانی جواب داد: آه، اجازه بده تا در مورد آن فکر کنم!! برآورد تمایل به پرداخت برای ارزش زندگی بشری، اینگونه موارد را شامل نمی شود. در حقیقت، هنگامی که تمایل به پرداخت را برای کاهش آلودگی هوا بیان می کنیم، این مفهوم مرتبط با ارزش «زندگی آماری» (۱) است نه زندگی برخی از افراد خاص. بنابراین، اگر متوسط افراد در یک گروه 100000 نفری از مردم، تمایل به پرداختی برابر 5 دلار داشته باشند تا احتمال مرگ، از 7 نفر به 6 نفر در 100000 نفر کاهش یابد، تمایل به پرداخت کل برابر 500000 دلار است که ارزش زندگی آماری مبتنی بر تمایل به پرداخت می باشد.

رویکردی که در مورد اندازه گیری تمایل به پرداخت افراد برای کاهش ریسک زندگی، بیشترین توسعه را یافته است، «مطالعات نرخ دستمزد صنعتی» (۲) است. در صنعت، کشاورزی، معدن و نظایر آن، ریسک مرگ یا خطر سلامتی وجود دارد. موارد مختلفی از صدمات محیط کار وجود دارند که در دهه های اخیر رخ داده اند. «سینه سیاه»(۳) به خاطر کار کردن در معدن، «سینه قهوه ای»(۴) به سبب کار کردن در کارخانه ها و نظایر آن، از جمله این صدمات می باشند. لذا کارگران به خاطر ریسک بیشتر این گونه کارها در مقایسه با دیگر کارها، آن را رها می کنند. بنابراین، برخی از صنایع حاضرند که مزد بیشتری به کارگران بپردازند تا در عرصه رقابت، عقب نمانند. با تحلیل این اختلاف در دستمزدهای شغلهای متفاوت، می توان منفعتی را که افراد، از کاهش مرگ زودهنگام به سبب آلودگی کسب می کنند، اندازه گیری نمود. در ایالات متحده امریکا، ارزش زندگی آماری محاسبه شده، از 400000 دلار تا 7000000 دلار برآورد شده است. باید خاطرنشان نمود که این گونه مطالعات بسیار مشکل هستند، زیرا عوامل مختلفی وجود دارند که باعث اختلاف در دستمزدها می شوند و همچنین، جمع آوری دقیق داده های صحیح بسیار مشکل است.۱ Statistical Life

۲ Industrial Wage Rate Studies

۳ Black Lung

۴ Brown Lung

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم بهمن 1386ساعت 1:11  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 2-1- تمایل به پرداخت: روشهای غیرمستقیم

ایده اصلی آن است که وقتی مردم انتخابهای بازاری خود را از میان کالاهایی انجام می دهند که دارای ویژگیهای مختلف مرتبط با محیط زیست هستند، در حقیقت، آنها ارزشی را که برای محیط زیست قائل هستند بیان می کنند. این بیان ارزش، ارزشی است که آنها برای سلامتی یا زندگی بشری خود قائلند. این روش با دیگر انواع مطالعات در مورد تقاضای اقتصادی، سازگار و منطبق است. در برخی از موارد در دنیای واقعی، تمایل به پرداخت یعنی توانایی پرداخت؛ کسی که درآمد و ثروت کافی ندارد، نمی تواند WTP خود را بیان کند. اگر درآمد افراد کاهش یابد، WTP آنها نیز کاهش می یابد و ممکن است که کمتر از حد خود برآورد شود.

ویژگی دیگر مراقبت از سلامتی به عنوان یک کالای اقتصادی عادی این است که مردم ممکن است برای سلامتی دیگران نیز تمایل به پرداخت داشته باشند. به عنوان مثال، شما برای سلامتی کامل دختر خود نیز ارزش قائل هستید و حاضرید که هزینه کنید. این تمایل به پرداخت شما برای سلامتی دختر خود، به تمایل به پرداخت شما اضافه می شود. بنابراین، فردگرایی صرف و توجه صرف به خود و تمایلات خود در اندازه گیری تمایل به پرداخت افراد برای سلامتی و بهبود خود، ممکن است منافع واقعی برنامه هایی را که سلامتی را افزایش می دهند، کمتر از حد برآورد کند.

 2-1-1- ارزش سلامتی بشری؛ بیان شده در هزینه های «تغییر یافته» 

آلودگی آب و هوا می تواند در وضعیت سلامتی انسان، تغییر عکس ایجاد کند. می توان این تغییرات را از ناراحتی سینه یا سردرد تا همه حوادث حساسی که نیازمند مراقبتهای بیمارستانی هستند، طبقه بندی کرد. مردم معمولاً هزینه می کنند تا از این حوادث جلوگیری کنند یا اینگونه شرایط را تغییر دهند. این هزینه های تغییر، همان تمایل به پرداخت مردم برای اجتناب از این حوادث است. مطالعات مختلفی در این مورد انجام شده است. به عنوان مثال، در سال 1986 در لس آنجلس در مورد هزینه های جلوگیری از بیماریهای تنفسی، مطالعه ای انجام شد. این هزینه ها شامل مواردی مانند پخت و پز با وسایل الکتریکی به جای گاز، نصب و راه اندازی تنظیم کننده های هوا در منزل و استفاده از اتومبیلهایی که آلودگی هوای کمتری ایجاد می کنند، می شد. برآوردها نشان می دهند که تمایل به پرداخت برای جلوگیری از بیماریهای مختلف، از 97/0 دلار برای تنگی نفس تا 87/23 دلار برای تنگی سینه رتبه بندی می شوند.1 Averting Costs

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم بهمن 1386ساعت 1:7  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

2- تمایل به پرداخت (۱)

اساساً 3 روش وجود دارد که می توان دریافت مردم چقدر حاضرند برای بهبود کیفیت محیط زیست خود بپردازند. به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید مردمی که کنار بزرگراه زندگی می کنند، از آلودگی صوتی رنج می برند. حال مردم چقدر حاضرند بپردازند که این آلودگی صوتی کم شود؟ چه روشهایی برای این کار وجود دارد؟

1-  ممکن است که مردم در داخل خانه های خود، هزینه هایی را متقبل شوند تا سطح سروصدای اطراف منازل خود را کاهش دهند. به عنوان مثال از پنجره دو جداره یا عایق بندی دیوارها استفاده کنند. اگر ما بتوانیم مواردی را بیابیم که مصرف کنندگان به منظور اینکه روی محیط زیست اطراف خود اثر بگذارند، کالاهای بازاری خریداری می کنند، آنگاه می توانیم این هزینه ها را به عنوان ارزشی که مردم برای تغییر در محیط زیست اطراف خود قائل هستند، در نظر بگیریم.

2-  سر و صدا به خاطر همسایگی با بزرگراه است و همین مسئله روی قیمت خانه ها اثر می گذارد. خانه ای که نزدیک بزرگراه است، ارزش کمتری نسبت به خانه ای دارد که دور از بزرگراه است. هرگاه قیمت کالا یا خدمتی به سبب ویژگیهای محیط زیستی اش تغییر کند، می توان با تحلیل این تغییر قیمت، مقدار تمایل به پرداخت مردم را برای این ویژگیهای محیط زیستی تعیین نمود.

3-  هر دو روش 1 و 2، روشهای غیرمستقیم هستند. روش سوم، روش مستقیم است. در این روش مستقیماً به مردم مراجعه می کنیم و از آنها می پرسیم که چقدر حاضرند بپردازند تا آلودگی صوتی کاهش یابد. این روش در سالهای اخیر به سبب انعطاف پذیری اش، مورد توجه فراوان اقتصاددانان محیط زیست قرار گرفته است. در حقیقت برای مطالعه هر خصوصیت محیط زیستی که بتوان به درستی آن را برای مردم توصیف کرد، می توان از این روش استفاده نمود.(۱) Willingness To Pay

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 11:31  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

1-2- اثرات آلودگی روی هزینه های تولید

آلودگی هوا روی نرخ رشد چوبهایی که دارای ارزش تجاری هستند، اثر می گذارد. آلودگی آب نیز می تواند روی فعالیت شرکتهایی که از آب استفاده می کنند، اثر بگذارد. به عنوان مثال، اثر منفی آلودگی آب روی صنایع ماهی و شیلات. آلودگی خاک نیز می تواند تولیدات کشاورزی را تحت تأثیر قرار دهد. آلودگی در مکان کار نیز می تواند کارایی کارگران، ماشینها و ساختمانها را کاهش دهد. زیرا این آلودگی ها باعث تخریب و استهلاک ماشینها و ساختمانها می شوند. بنابراین، آلودگی از طرق مختلف، باعث بالا رفتن هزینه های تولید می شوند.

1-3- صدمات مواد

برخی از این صدمات عبارتند از: اثر آلودگی هوا روی سطوح (پوشش)، سطوح مواد، سطوح ماشینها، سطوح سنگهای ساختمانها و مجسمه ها و سطوح رنگ شده و نظایر آن. این اثرات از طریق ترکیبات سولفور، اکسیدانها، اکسیدهای نیتروژن و نظایر آن ایجاد می شوند. اثر آلودگی روی مجسمه ها به سبب مسائل زیبایی شناختی آن (از بین بردن زیبایی مجسمه ها) است. افزایش این اثرات، باعث این می شوند که فعالیتهای نگهداری و جایگزینی بیشتر صورت گیرند.

برای برآورد این اثرات، آزمایشات دوز-عکس العمل در آزمایشگاههای فیزیک انجام می شوند. سپس می شود برآورد کرد که سالانه، مواد به چه میزان تخریب می شوند. پس از آن می توان ارزش مقداری این تخریب را محاسبه کرد. به عنوان مثال، هزینه افزایش یافته نگهداری، نیروی کار، رنگ و نظایر آن. البته این برآوردها کمتر از مقدار صدماتی است که از طریق رویکرد WTP به دست می آید. اثرات زیبایی شناختی (روی ساختمانها و مجسمه ها) را باید از روش ارزیابی مشروط به دست آورد. نکته لازم به ذکر این است که روش هزینه نگهداری در صورتی کامل خواهد بود که آلودگی، تولیدکنندگان را مجبور کند که برای کاهش صدمات، مواد جدید را جایگزین کنند.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم بهمن 1386ساعت 21:25  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

این مطلب، خلاصه یکی از کتابهاییه که این ترم در مورد اقتصاد محیط زیست خوندیم. تصمیم گرفتم هر بار یه مقدار از اون رو براتون روی وبلاگ بذارم تا شما هم با اقتصاد محیط زیست بیشتر آشنا بشین. 

تحلیل هزینه فایده: منافع

 

منافع، برابر آن مقداری است که مردم تمایل به پرداخت آن دارند. این مقدار، به توزیع درآمد و در دسترس بودن اطلاعات بستگی دارد. حال سؤال این است که چگونه تمایل به پرداخت در موارد جداگانه برآورد می شود؟

برای کالاهای عادی بازار وجود دارد و کار بسیار ساده است. اما برای کیفیت محیط زیست، بازار خرید و فروش وجود ندارد. بنابراین، برای برآورد تمایل به پرداخت مردم در مورد محیط زیست، باید سراغ روشهای مستقیم و غیرمستقیم برویم. در این فصل به بررسی این روشها می پردازیم، بدون آنکه وارد جزئیات آنها شویم.

 

1- اندازه گیری مستقیم صدمات

هنگامی که فسادهای محیط زیستی اتفاق می افتند، صدمات و خساراتی را ایجاد می کنند. بنابراین، می توان مستقیماً این نکته را دریافت که منفعت حاصل از بهبود کیفیت محیط زیست، به سبب کاهش صدمات ایجاد می شود.

برای اندازه گیری تابع کامل انتشار صدمات، لازم است که مراحل زیر طی شوند:

1-    اندازه گیری میزان پخش و انتشار

2-    تعیین نتیجه این انتشار در کیفیت محیط

3-    برآورد نمایش انسانی این انتشار

4-    اندازه گیری برخوردها و صدمات (سلامتی، زیبایی شناختی و تفریحی)

5-    برآورد مقداری این برخوردها و صدمات

3 مرحله اول، کار دانشمندان فیزیک است. رابطه میان انتشار و سطوح محیط را اغلب «مدلهای انتشار (۱)» می نامند. مرحله چهارم ارتباط کمی با اقتصاددانان دارد، ولی به طور خاص مربوط به دانشمندان بیولوژی و اپیدمولوژی است. برای برقراری رابطه میان مرحله سوم و چهارم، از توابع دوز-عکس العمل (۲) استفاده می شود. مرحله پنجم مربوط به اقتصاددانان است.

در این قسمت برای فهمیدن چگونگی برآورد مستقیم سودهای محیط زیستی، به بیان چند رویکرد که در گذشته برای اندازه گیری مستقیم صدمات ایجاد شده اند، می پردازیم.

 

1-1- صدمات سلامتی

برخی از مهمترین صدماتی که توسط آلودگی محیط زیست ایجاد می شود، بیماریهایی هستند که سلامتی بشر را به خطر می اندازند. به ویژه آلودگی هوا، نرخ مرگ و میر و میزان گسترش بیماری انسانها را افزایش می دهند. به عنوان مثال، بیماریهایی مانند برونشیت، آمفیزم، سرطان سینه و نظایر آن، به سبب آلودگی هوا ایجاد می شوند. بیماریهایی نیز که به سبب استفاده از آب آلوده ایجاد می شوند، سالانه میلیونها دلار هزینه ایجاد می کنند. نکته مهم این است که فاکتورهای مختلفی روی سلامتی انسان اثر می گذارند؛ مانند شکل زندگی، رژیم غذایی، فاکتورهای ژنتیکی، سن و مانند آن. بنابراین برای جدا کردن اثر آلودگی بر سلامتی باید همه عوامل را به حساب آورد. اپیدمولوژیستها برای برآورد این اثرات، آزمایشات زیادی را از طریق دادهای پنل انجام می دهند. 

اولین مطالعه مهم و اساسی در مورد رابطه میان آلودگی هوا و سلامتی انسان در ایالات متحده امریکا توسط لیو و سسکین در سال 1970 انجام شد. نتایج نشان می دادند که 1 درصد کاهش در آلودگی هوا، باعث 12/. درصد کاهش در نرخ مرگ و میر می شود.

از طرق زیر می توان به رابطه میان آلودگی هوا و بیماریها پی برد:

1-    روزهایی که افراد از کار خود غایب می شوند

2-    روزهایی که افراد اثرات بیماری خود را می بینند (مانند هزینه های دارویی، مراقبتهای بیمارستانی، اورژانس و ...)

کار اقتصاددانان بعد از این تحقیقات دوز-عکس العمل آغاز می شود. به عنوان مثال، یکی از راههای اندازه گیری مستقیم صدمات، برآورد میزان داروهایی است که به سبب بیماری افزایش یافته است و همچنین برآورد هزینه های دیگر مربوط به بیماری است.Diffusion Models(۱)

(۲) Dose-Response

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم دی 1386ساعت 15:34  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

چكيده:

يک برنامه ريزي توليد جريان برق به 2 دليل بسيار پيچيده است: اول، تعدد معيارهاي مختلف طبيعي (اقتصادي، محيط زيستي، اجتماعي و …) دوم، روشي که گروههاي مختلف اجتماعي اين معيارها را ارزيابي مي کنند. بنابراين بايد براي اين گونه تصميمات، برنامه ريزي هايي با معيارهاي مختلف و تصميم گيرنده هاي مختلف در نظر گرفت.

براي حل اين مسئله 2 رويکرد وجود دارد . اولين رويکرد، رويکرد نئوکلاسيک است. در اين رويکرد همه معيارها به يک معيار پولي تقليل داده مي شوند. در حقيقت معيارهاي اجتماعي يا محيط زيستي، ارزش گذاري اقتصادي مي شوند. (مانند روش ExternE) هرچند تصميم گيرندگان، به دليل عدم اطمينان بسيار زياد ارزش گذاري پولي برخوردهاي محيط زيستي و سلامتي،  کمتر جرأت مي کنند که به اين مقادير ارائه شده اتکا کنند.

دوم رويکرد MCDM است. اين رويکرد يک تصميم گيري چند معياره است که تلاش مي کند معيارهاي مختلف را به سمت شاخصهايي براي همه نقش آفرينان در فرايند تصميم گيري مجتمع کند. اين رويکرد هر چند بسيار ذهني است، ولي بسيار واضحتر و انعطاف پذيرتر از رويکرد ارزش گذاري پولي است. در اين روش، ابتدا وزنهاي ترجيحي هر گروه اجتماعي با تجميع وزنهاي ترجيحي اعضاي گروه نسبت به هر معيار با استفاده از يک مدل برنامه ريزي هدف (GP) بدست مي آيند. وزنهاي ترجيحي فردي با روش AHP محاسبه مي شوند. در مرحله بعد با استفاده از يک مدل GP، وزنهاي ترجيحي کل جامعه نسبت به هر معيار با تجميع وزنهاي ترجيحي هر گروه اجتماعي نسبت به هر معيار بدست مي  آيند.

متن مقاله:

تجميع ترجيحات با رويكرد اقتصاد محيط زيست

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم بهمن 1385ساعت 15:33  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

چكيده:

صنايع تدريجا نسبت يه تعهدات اجتماعي و محيط زيستي محصولات و فعاليتهاي خود و اثرات مالي مرتبط با آن آگاهتر مي شوند. استفاده از تکنيکهاي حسابداري و ارزش گذاري محيط زيستي مي تواند عدم اطمينان را در اندازه گيري اين اثرات مالي نشان دهد."حسابداري محيط زيستي" به بيان کردن تعهدات اجتماعي و محيط زيستي به عنوان هزينه هاي محيط زيستي کمک مي کند. در حالي که سيستم حسابداري محيط زيستي هم اکنون يک بخش از تصميمات صنعتي را در کشورهاي جهان اول شکل مي دهد، ولي فقدان چنين سيستم مشابهي در آفريقاي جنوبي وجود دارد. مدل  EEGECOST گسترش يافته است تا حسابداري محيط زيستي را در آفريقاي جنوبي رواج دهد.انجام دادن اين مدل، براي صنايع آفريقاي جنوبي چارچوبي براي ارزيابي سرمايه ها، پروژه ها و فرايندهاي مشترک جايگزين و تخمين کارايي محيط زيستي واقتصادي در حال و بويژه در آينده را فراهم مي کند. اين مدل، هزينه هاي محيط زيستي داخلي و خارجي را به 5 نوع هزينه شناخته شده تخصيص مي دهد و آنها را به چندين گروه مياني محيط زيستي رده بندي مي کند.

متن مقاله:

حسابداری محیط زیستی 

+ نوشته شده در  شنبه هفتم بهمن 1385ساعت 16:46  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

اقتصاد محیط زیست٬ یک رویکرد مبتنی بر بازار برای دستیابی به یک (توسعه) اقتصادی پایدار است که از طریق روشهای جدید گرفتن مالیات و مشوقهای مالیالتی و سایر مکانیزمهای مبتنی بر بازار٬ رشد بلندمدت اقتصادی را همراه با برقراری تعادل زیست محیطی و عدالت اجتماعی ایجاد می نماید. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر به پیوند "تعریف اقتصاد محیط زیست" مراجعه نمایید.

تعریف اقتصاد محیط زیست

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم دی 1385ساعت 11:53  توسط دانشجويان اقتصاد محيط زيست دانشگاه علامه  | 

 
سايت وب‌زيست - لينك باكس تمام اتوماتيك وب‌زيست